Innowacyjność zaczyna się od rekrutacji

Published by Marta Bogacz
October 12, 2020 @ 6:30 AM

Amazon Web Services to ostatni dostawca chmurowy z wielkiej trójki, którego brak doskwierał nam w CIONET Polska. Teraz wreszcie czujemy się uprawnieni do nazywania siebie multi-cloud community.

Macieja Szeląga spotkacie jeszcze nie raz podczas naszych społecznościowych inicjatyw. Porozmawialiśmy z nim o tym co wyróżnia najstarszego dostawcę chmurowego na świecie, czemu zawdzięcza niespotykanie oddaną społeczność deweloperów, oraz czego Maciej nauczył się o zarządzaniu i przywództwie w organizacji, gdzie klientów namawia się do redukcji kosztów, a w rekrutacji biorą udział pozornie przypadkowi pracownicy.

O AWS

Amazon Web Services powstał w 2006 tylko po to, aby dostarczać usługi chmurowe i od 14 lat zajmuje się ich ulepszaniem. AWS wypuszcza ok 2000 nowych usług i funkcjonalności rocznie, czyli średnio mniej więcej 5 dziennie, obsługując ponad milion klientów. 95% usług z oferty AWS powstaje na zamówienie i we współpracy z klientami, a potem jest udostępniana innym użytkownikom na otwartej platformie. Pozostałe 5% to usługi, których klienci nie wiedzieli, że ich potrzebują - tak powstało np. popularne rozwiązanie serverless AWS Lambda, umożliwiające uruchamianie kodu aplikacji bez potrzeby powoływania i zarzadzania serwerami

“Nasi klienci mają to do siebie, że chętnie opowiadają o swoich rozwiązaniach chmurowych i dzielą się wiedzą z innymi. Netflix ma np. blog dedykowany rozwiązaniom AWS,” mówił Maciej. “Z Netfliksem i wieloma innymi klientami współdzielimy pipeline rozwoju oprogramowania, żeby wspólnie szybciej realizować roadmapę i nie duplikować pracy nad podobnymi rozwiązaniami. W CIONET chciałbym pomóc członkom społeczności czerpać z tego wspólnego doświadczenia i zderzać pomysły i rozwiązania z tym, co wypracowali nasi klienci i inżynierowie. Andy Jassy (CEO AWS) często powtarza: 'nie ma algorytmów kompresji na doświadczenie' („There is no compression algorithm for experience”) a tego doświadczenia przez ponad 14 lat zdobyliśmy najwięcej wśród dostawców chmurowych.”

Wzrost AWS w Polsce jest podyktowany nie celami ekspansji, ale odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Maciej wspomniał, jak miesiącami próbował przekonać klienta, że płaci im za dużo i powinien zredukować swoją infrastrukturę chmurową. “Nie robimy tego dlatego, że mamy miękkie serce albo próbujemy kupić sobie zaufanie klienta. Kiedy firma przepłaca za infrastrukturę, której nie może wykorzystać, utwierdza się w przekonaniu, że chmura jest droga i mało korzystna. O wiele lepiej jest dla nich i dla nas, kiedy możemy się spotkać i wypracować sposób jak zrezygnować z tego co zbędne, a przy okazji często wybrać nowe rozwiązania, które rzeczywiście pomogą im lepiej osiągnąć biznesowe cele,” tłumaczył Maciej.

“Naszą rolą nie jest sprzedać klientowi chmurę, ale pomóc mu ją lepiej kupić,” dodaje Maciej. “Uważam, że jednym z największych mitów jest to, że migracja do chmury to transformacja czysto technologiczna, a błędem jest próbować tworzyć wszystkie rozwiązania od zera. Prawie żadna firma na świecie nie jest w stanie tworzyć tych rozwiązań tak wydajnie jak AWS - i nie ma potrzeby, żeby to robili sami. Łącząc siły z partnerem technologicznym, mogą się skupić na swoim core business, a my jesteśmy po to, żeby zbudować efektywne rozwiązanie, korzystając z doświadczenia tysięcy inżynierów i miliona klientów.”

Leadership Principles i organiczna kultura innowacji

AWS opiera swoją kulturę organizacji na Leadership Principles, których firma poszukuje u wszystkich pracowników (nie tylko liderów) już na etapie rekrutacji:

amazon-principles

“Dobrych specjalistów motywuje celowość działania i poczucie tworzenia czegoś wartościowego. Kiedy zacząłem z moim zespołem rozmowę o celach sprzedażowych, spotkałem się z niezręczną ciszą. Dopiero kiedy zrozumiałem, że moi współpracownicy nie chcą realizować targetów, tylko rozwiązywać problemy, tworzyć dobre produkty i realizować ambitne pomysły, zobaczyłem jak osiągać te same albo lepsze efekty. Nie poprzez odgórne narzucanie kierunku i zadań, ale wykorzystując naszą naturalną wewnętrzną motywację i wspólne wartości.”

“Nie da się nauczyć człowieka nowego sposobu patrzenia na świat poprzez wpojenie wartości deklarowanych przez firmę.” - Maciej Szeląg.

“Ta wewnętrzna motywacja i skłonność do brania odpowiedzialności za swoje projekty, jest kluczową cechą, która decyduje o tym kogo zatrudniamy. Jeśli ktoś mnie pyta czemu AWS zawdzięcza ciągły rozwój, innowacyjność i zaufanie społeczności deweloperów, odpowiadam, że właśnie temu. Organiczna kultura organizacji wynikająca ze starannego doboru pracowników działa o wiele lepiej niż ta wpojona przez szkolenia, tradycje czy coaching.”

Szczęście pod presją

Zapytany o to, co go pasjonuje poza pracą i jakie jest jego podejście do szczęścia i sensu życia, Maciej odpowiedział:

“Mam wrażenie, że nawet w kwestii bycia szczęśliwym żyjemy wszyscy pod ogromną presją. Wszyscy wokół nie tylko pędzą do samorealizacji zawodowej i kupowania coraz to bardziej imponujących rzeczy, ale też podróży w każdy możliwy zakątek planety, maksymalnego rozwoju osobistego, edukacji, zbierania ekstremalnych doświadczeń. A osiąganie tych wszystkich celów czasem daje tylko chwilowe szczęście, po czym pojawia się poczucie pustki i wybieranie kolejnego celu. I tak w kółko.” Maciej uważa, że czasem szczęście płynie bardziej z posiadania marzeń niż ich zrealizowania. “Tymczasem, ten ciągły pościg za ideałem na horyzoncie pochłania czas, a ja już dawno postanowiłem, że chcę spędzać więcej czasu z moimi dziećmi niż z książką, na kursie, albo zwiedzając świat - chyba że z rodziną.”

Tę presję najmocniej odczuwa się w biznesie i technologii. Świat jeszcze nigdy nie zmieniał się tak szybko, a postępująca automatyzacja i rozwój sztucznej inteligencji przenosi punkt nacisku z rozwijania wiedzy przedmiotowej na rozwój tych umiejętności, których nie da się zautomatyzować. To na nie Maciej - jak zapewne większość liderów traktujących swoją przyszłość poważnie - nakierowuje swój rozwój. Jak rozmawiać i współpracować z ludźmi, aby ich lepiej zrozumieć, zainspirować i zmotywować? Jak współpracować, żeby lepiej wyłapywać sygnały zmieniającego się rynku i pozostać innowacyjnym? To teraz, zdaniem Macieja, najważniejsze wyzwania liderów w technologii.


Posted in:CIONET Poland

No Comments Yet

Let us know what you think

You May Also Like

These Stories on CIONET Poland

Subscribe by Email