Na pierwszym w 2018 roku spotkaniu rady programowej CIONET członkowie Advisory Board zebrali się w silnym, choć lekko zdziesiątkowanym wirusami składzie. Celem spotkania było omówienie programu CIONET na kolejne spotkania społeczności. Przy okazji, liczącej już prawie 550 liderów cyfrowych w Polsce.
O wprowadzenie poprosiliśmy Jacka Borka, dyrektora zarządzającego Accenture Technology, który przedstawił główne tezy raportu Technology Vision 2018. Publikacja powstała na bazie badania trendów u ponad 6 tysięcy Executives. Ich omówienie w atrakcyjnej formie znajdziecie w raporcie. Nas szczególnie interesowały trendy związane ze sztuczną inteligencją, chmurą i analityką, bo im będą poświęcone najbliższe spotkania CIONET.
Dzisiaj wszyscy ekscytujemy się tym, że nas i nasze zakupy będą wozić autonomiczne samochody, ale na pytanie o realne zastosowania AI w biznesie, nie pojawił się w górze las rąk. Wszyscy są zgodni, że to kwestia niedalekiej przyszłości, ale na razie… cóż, czytamy o tym w Wired i podziwiamy slajdy dostawców.
Paweł Leżański (Onet.pl / Grupa Ringier Axel Springer) opowiedział o działającym już rozwiązaniu, które każdemu z milionów odwiedzających portal serwuje częściowo spersonalizowane treści. Niemniej, pomimo że korzysta z automatyzacji i machine learning, sam Paweł nie uważa go za przejaw sztucznej inteligencji. AI to będzie dużo więcej.
Nie są sztuczną inteligencją także roboty software’owe - RPA. Masowo stosowane w sektorze finansowym – Karol Mazurek, szef bankowości w Accenture stanowczo podniósł, że RPA to już „commodity” – pozostają nieodkryte przez inne branże. Wywołała się ciekawa rozmowa o tym, co i jak RPA może usprawnić w średniej wielkości polskiej firmie. Michał Stadryniak (IPF) w oparciu o własne doświadczenia bronił tezy, że robotyzacja procesów ma wartość biznesową głównie przy dużej skali oraz że motywem korzystania z RPA mogą być nie tylko oszczędności, ale również minimalizowanie wpływu rotacji pracowników na efektywność procesów. W zasadzie każda firma posiadająca call center eksperymentuje z coraz bardziej inteligentnymi chatbotami. Według Piotra Muszyńskiego, Orange jest już całkiem zaawansowany w tym obszarze.
Spotkanie CIONET na temat sztucznej inteligencji odbędzie się już 11 kwietnia.
Ponad 70% członków spośród kilkuset członków społeczności CIONET zadeklarowało, że chce rozmawiać o technologiach chmurowych. Dlaczego w 2018 ten temat nadal budzi tyle emocji?
To inne emocje niż 5 lat temu - zauważył Dariusz Piotrowski (Dell EMC). 5 lat temu mieliśmy tylko hype, a teraz szukamy praktycznych przykładów i mamy wiele poważnych pytań – chociażby o ryzyko.
Czy rzeczywiście Polska jest zapóźniona w adopcji chmury względem innych krajów? Intuicyjnie większość z członków Advisory Board potwierdza tę tezę. Piotr Muszyński zwrócił uwagę na paradoks, że executives, którzy prywatnie są niemalże cloud-native, przy podejmowaniu decyzji biznesowych podchodzą do chmury nieufnie.
Czy jest to uprzedzenie czy rozsądna decyzja oparta na analizie ryzyka? Odpowiedź będzie zaskoczeniem dla każdego, kto nigdy nie zadawał pytań - „to zależy”. Przemysław Kania (Cisco) uważa, że niezmiennie stoperem jest obawa o bezpieczeństwo. Z kolei Krzysztof Soszyński (Inter Cars) opowiedział, jak druzgocący atak wirusa Petya skłonił tę firmę do szerszego wejścia w rozwiązania chmurowe.
W zasadzie każdy z uczestników przeniósł lub jest w trakcie stopniowej migracji do chmury, ale nadal większość ma dobre powody, żeby korzystać z rozwiązań on-premise. Problem tylko w tym, że za kilka lat, w branżach typu e-commerce, takie rozwiązania mogą zniknąć całkowicie albo być nieporównywalnie droższe niż te chmurowe.
10 maja spotykamy się w CIONET, aby w gronie członków społeczności dyskutować temat strategii chmurowych.
AI i Cloud nas interesują, ale hitem tegorocznego rankingu popularności tematów wśród członków CIONET jest Data, czyli dane. Nie ma firmy, która nie miałaby przeświadczenia, że powinna więcej czerpać z zaawansowanej analityki.
Filozoficzne dyskusje o data-driven companies na razie ustępują jednemu tematowi, który spędza sen z powiek każdemu CIO – RODO, MiFID, PSD2, czyli regulacjom. Skala zmian jakie regulatorzy wymuszają na IT pozostanie w najbliższych miesiącach głównym wyzwaniem większości organizacji – podniósł Adam Marciniak (PKO Bank Polski). Pozyskiwanie zgód na przetwarzanie, chociażby w procesach analizy marketingowej czy ryzyka oraz ochrona potencjału biznesu, będzie zmorą nie tylko w branży finansowej.
Temat jest rozległy i podjęliśmy decyzję o dokończeniu eksperckiej dyskusji na kolejnym spotkaniu Advisory Board.
Nieobecnym członkom rady programowej życzymy szybkiego powrotu do zdrowia! Obecnym dziękujemy za kolejne fantastyczne spotkanie.
These Stories on CIONET Poland
No Comments Yet
Let us know what you think