ADVISORY BOARD #14 – program CIONET 2018, czyli dlaczego wciąż chcemy rozmawiać o chmurze?

Published by Dorota
March 21, 2018 @ 2:57 PM

Na pierwszym w 2018 roku spotkaniu rady programowej CIONET członkowie Advisory Board zebrali się w silnym, choć lekko zdziesiątkowanym wirusami składzie. Celem spotkania było omówienie programu CIONET na kolejne spotkania społeczności. Przy okazji, liczącej już prawie 550 liderów cyfrowych w Polsce. 

O wprowadzenie poprosiliśmy Jacka Borka, dyrektora zarządzającego Accenture Technology, który przedstawił główne tezy raportu Technology Vision 2018. Publikacja powstała na bazie badania trendów u ponad 6 tysięcy Executives. Ich omówienie w atrakcyjnej formie znajdziecie w raporcie. Nas szczególnie interesowały trendy związane ze sztuczną inteligencją, chmurą i analityką, bo im będą poświęcone najbliższe spotkania CIONET.

CIONET Poland - Advisory Board #14

Sztuczna inteligencja (AI) & RPA

Dzisiaj wszyscy ekscytujemy się tym, że nas i nasze zakupy będą wozić autonomiczne samochody, ale na pytanie o realne zastosowania AI w biznesie, nie pojawił się w górze las rąk. Wszyscy są zgodni, że to kwestia niedalekiej przyszłości, ale na razie… cóż, czytamy o tym w Wired i podziwiamy slajdy dostawców.

Paweł Leżański (Onet.pl / Grupa Ringier Axel Springer) opowiedział o działającym już rozwiązaniu, które każdemu z milionów odwiedzających portal serwuje częściowo spersonalizowane treści. Niemniej, pomimo że korzysta z automatyzacji i machine learning, sam Paweł nie uważa go za przejaw sztucznej inteligencji. AI to będzie dużo więcej.

Nie są sztuczną inteligencją także roboty software’owe - RPA. Masowo stosowane w sektorze finansowym – Karol Mazurek, szef bankowości w Accenture stanowczo podniósł, że RPA to już „commodity” – pozostają nieodkryte przez inne branże. Wywołała się ciekawa rozmowa o tym, co i jak RPA może usprawnić w średniej wielkości polskiej firmie. Michał Stadryniak (IPF) w oparciu o własne doświadczenia bronił tezy, że robotyzacja procesów ma wartość biznesową głównie przy dużej skali oraz że motywem korzystania z RPA mogą być nie tylko oszczędności, ale również minimalizowanie wpływu rotacji pracowników na efektywność procesów. W zasadzie każda firma posiadająca call center eksperymentuje z coraz bardziej inteligentnymi chatbotami. Według Piotra Muszyńskiego, Orange jest już całkiem zaawansowany w tym obszarze.

Spotkanie CIONET na temat sztucznej inteligencji odbędzie się już 11 kwietnia.

Chmura

Ponad 70% członków spośród kilkuset członków społeczności CIONET zadeklarowało, że chce rozmawiać o technologiach chmurowych. Dlaczego w 2018 ten temat nadal budzi tyle emocji?

To inne emocje niż 5 lat temu - zauważył Dariusz Piotrowski (Dell EMC). 5 lat temu mieliśmy tylko hype, a teraz szukamy praktycznych przykładów i mamy wiele poważnych pytań – chociażby o ryzyko.

Czy rzeczywiście Polska jest zapóźniona w adopcji chmury względem innych krajów? Intuicyjnie większość z członków Advisory Board potwierdza tę tezę. Piotr Muszyński zwrócił uwagę na paradoks, że executives, którzy prywatnie są niemalże cloud-native, przy podejmowaniu decyzji biznesowych podchodzą do chmury nieufnie.

Czy jest to uprzedzenie czy rozsądna decyzja oparta na analizie ryzyka? Odpowiedź będzie zaskoczeniem dla każdego, kto nigdy nie zadawał pytań - „to zależy”. Przemysław Kania (Cisco) uważa, że niezmiennie stoperem jest obawa o bezpieczeństwo. Z kolei Krzysztof Soszyński (Inter Cars) opowiedział, jak druzgocący atak wirusa Petya skłonił tę firmę do szerszego wejścia w rozwiązania chmurowe.

W zasadzie każdy z uczestników przeniósł lub jest w trakcie stopniowej migracji do chmury, ale nadal większość ma dobre powody, żeby korzystać z rozwiązań on-premise. Problem tylko w tym, że za kilka lat, w branżach typu e-commerce, takie rozwiązania mogą zniknąć całkowicie albo być nieporównywalnie droższe niż te chmurowe.

10 maja spotykamy się w CIONET, aby w gronie członków społeczności dyskutować temat strategii chmurowych.

Dane i analityka

AI i Cloud nas interesują, ale hitem tegorocznego rankingu popularności tematów wśród członków CIONET jest Data, czyli dane. Nie ma firmy, która nie miałaby przeświadczenia, że powinna więcej czerpać z zaawansowanej analityki.

Filozoficzne dyskusje o data-driven companies na razie ustępują jednemu tematowi, który spędza sen z powiek każdemu CIO – RODO, MiFID, PSD2, czyli regulacjom. Skala zmian jakie regulatorzy wymuszają na IT pozostanie w najbliższych miesiącach głównym wyzwaniem większości organizacji – podniósł Adam Marciniak (PKO Bank Polski). Pozyskiwanie zgód na przetwarzanie, chociażby w procesach analizy marketingowej czy ryzyka oraz ochrona potencjału biznesu,  będzie zmorą nie tylko w branży finansowej.

Temat jest rozległy i podjęliśmy decyzję o dokończeniu eksperckiej dyskusji na kolejnym spotkaniu Advisory Board.

Nieobecnym członkom rady programowej życzymy szybkiego powrotu do zdrowia! Obecnym dziękujemy za kolejne fantastyczne spotkanie. 

Posted in:CIONET Poland

No Comments Yet

Let us know what you think

You May Also Like

These Stories on CIONET Poland

Subscribe by Email