Według naszego badania, przeprowadzonego przed spotkaniem, wśród niemal 100 przedstawicieli społeczności CIONET, rynek pracy jest stabilny. Jednak zdaniem naszej ekspertki, Sylwii Kujawskiej-Frydrych, Managing Partner, Amberston Associates, zmienia się jakościowo - organizacje oczekują innych kompetencji i postaw od CIO niż 10 lat temu.

- Jaką definicję CIO przyjęliśmy? To osoba, która ma co najmniej 15 osób w zespole, którym zarządza, autonomiczna, odpowiedzialna za obszar technologii, może być członkiem zarządu. Naszym zdaniem, w Polsce jest 400 CIO.
- Statystyczny CIO dostaje 3-5 ofert pracy rocznie. Dużo zależy od jakości jego „networku”, musi też nieustannie pogłębiać swoja ekspertyzę w wielu obszarach. Ale osoby, które jak Sylwia zajmują się executive search, także nie mają łatwego zadania, aby znaleźć CIO spełniającego oczekiwania konkretnej organizacji.
- Z naszego badania wynika, że 75% CIO pracuje w swojej firmie od ponad 3 lat, a spora część – powyżej 10 lat. Jak uważa Sylwia Kujawska-Frydrych, to dobrze świadczy o firmach, dają szansę CIO na rozwój. Zresztą CIO na poziomie deklaracji i rozmów chcą zmieniać pracę, ale gdy przychodzi do decyzji, często zmieniają zdanie.
- Dla ponad 70% CIO dream job to kontynuacja dotychczasowej roli, ale w innej organizacji. Zdaniem Sylwii, chęć pozostania w nurcie CIO może wynikać z tego, że ta rola rośnie. Większość CIO dzięki cyfrowej transformacji czuje się mocniejsza, nie chcą odchodzić od technologii – mają większe budżety, większy wpływ. Inni po prostu postrzegają wyjście z tej roli i podjęcie nowych wyzwań jako mało komfortowe.
- Jakie są alternatywne ścieżki kariery? Zdaniem Sylwii, dużo CIO przechodzi do centrów technologicznych, które świadczą pełne, profesjonalne zaawansowane usługi technologiczne. Niektórzy wybierają też rozwijanie startupów technologicznych. Konsulting zazwyczaj z otwartymi ramionami wita CIO, nie zawsze jednak są to transfery udane. Często za to świetnie udają się w przeciwnym kierunku – z konsultingu do roli CIO.
Co decyduje o sukcesie CIO?
- CIO zaczynają tworzyć historię doświadczeń klienta, kształtować produkty i usługi - to daje im ogromny wpływ, którego zawsze potrzebowali. Ale wymaga zdobywania nowych kompetencji.
- CIO zaczęli być liderami cyfrowej transformacji wcześniej niż biznes, na ogół mają więcej możliwości, narzędzi, mogą budować cyfrowe produkty. Biznes się tego uczy wtórnie.
- CIO zarządzają ogromnymi budżetami na inwestycje w technologie i w ludzi i mają wyjątkową szansę na rozwijanie obszarów, które nie są doinwestowane w innych częściach biznesu.
Na naszych spotkaniach zawsze bardzo ważne są rozmowy, wymiana uwag – podczas Community Event #2 sprawdził się czat, z którego wszyscy chętnie i bardzo aktywnie korzystali. Myślę, że wszyscy, zwłaszcza podczas sesji networkingowych, chwilami zapominaliśmy, że spotykamy się on-line a nie w realu.
No Comments Yet
Let us know what you think