Technologie – stop. Branża IT dołącza do sankcji na Rosję

Published by Ludwik Krakowiak
March 04, 2022 @ 12:16 PM

Do sankcji nakładanych na Rosję wskutek jej agresji na Ukrainę przyłączają się globalne koncerny technologiczne. Czołowe firmy IT zapowiedziały zatrzymanie operacji na terenie Rosji lub wstrzymanie dostaw swoich produktów do tego kraju. 

**artykuł aktualizowany**

Do pierwszych firm, które zdecydowały się przyłączyć do sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi, należą giganci rynku oprogramowania: Oracle i SAP. Obie spółki odpowiedziały w ten sposób na apel wystosowany przez ukraińskiego ministra transformacji cyfrowej. Mychajło Fedorow poprosił je o zatrzymanie operacji w Rosji i zawieszenie sprzedaży produktów i usług, wsparcia technicznego i aktualizacji oprogramowania do czasu zakończenia działań zbrojnych.

Wkrótce potem Oracle na oficjalnym koncie w serwisie Twitter poinformowała o wstrzymaniu operacji na terenie Federacji Rosyjskiej. Podobne deklaracje złożył SAP. „W zgodzie z sankcjami zamykamy działalność w Rosji, a ponadto wstrzymujemy wszelką sprzedaż usług i produktów SAP” – zadeklarował Christian Klein, CEO koncernu, w oświadczeniu opublikowanym na stronie koncernu. Poinformował też o przeznaczeniu 1 mln euro na pomoc humanitarną dla ludności Ukrainy i nawiązaniu współpracy z Czerwonym Krzyżem i Biurem Wysokiego Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców.

Podzespoły, software, usługi...
Do sankcji dołączyli producenci hardware’u i podzespołów. Tu w awangardzie znalazło się Apple, które decyzję o wstrzymaniu eksportu swoich produktów do Rosji podjęło niebawem po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Dodatkowo koncern ograniczył Rosjanom możliwość korzystania z usługi płatności mobilnych Apple Pay oraz usunął aplikacje prokremlowskich mediów RT i Sputnik ze sklepu App Store poza Rosją.

Działania wymierzone w rosyjską propagandę podjęły też Google i Microsoft. W wyszukiwarce google.com nie znajdziemy wiadomości pochodzących z tych źródeł, co więcej – rosyjskie media państwowe wyrzucono z YouTube’a i zablokowano im dostęp do Google Ads i przychodów reklamowych. Z kolei niektóre rosyjskie instytucje finansowe zostały odcięte od sieci Google Pay (cyfrowy portfel).

Microsoft najpierw zapowiedział usunięcie stosownych aplikacji ze swojego sklepu oraz obniżenie rankingu zasobów rosyjskich mediów w wyszukiwarce Bing. 4 marca koncern rozszerzył swoje restrykcje o zawieszenie sprzedaży wszystkich produktów i usług w Rosji.

Amazon Web Services nie zamierza akceptować nowych rosyjskich klientów oferowanych przez siebie usług chmurowych. Przedstawiciele hiperskalera zapowiedzieli też pomoc ukraińskim usługobiorcom w zakresie bezpiecznej migracji ich zasobów IT do chmury AWS.

Wstrzymanie dostaw mikroprocesorów do Rosji zapowiedzieli czołowi producenci tych układów, Intel, AMD i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Zawieszenie dostaw produktów ogłosiły także Aruba, HP Inc i HP Enterprise oraz Samsung.

Sprzedaż swoich wyrobów w Rosji zawiesił Dell Technologies, trzeci co do wielkości producent komputerów osobistych na świecie oraz dostawcy osprzętu telekomunikacyjnego i sieciowego, Nokia, Ericsson i Siemens. Podobne kroki podjęły firmy Veeam i IBM (która dodatkowo zapowiedziała zerwanie relacji biznesowych z organizacjami z rosyjskiego sektora obronnego). 

O zawieszeniu dostaw do Rosji zdecydowały firmy Cisco, VMware i Red Hat, dodatkowo obejmując swoimi sankcjami Białoruś. Cisco ponadto oddelegowało zespół 500 ekspertów do obsługi wsparcia produktów bezpieczeństwa używanych przez najważniejsze podmioty z Ukrainy. Zniosło także ograniczenia licencyjne dla produktów zabezpieczających punkty końcowe, co ma zapewnić ukraińskim klientom maksymalny możliwy poziom ochrony sieci niezależnie od wykupionej wersji produktu. VMware oprócz zakończenia sprzedaży swoich produktów w obu krajach zawiesiło świadczenie wsparcia technicznego podmiotom objętym sankcjami oraz zabroniło partnerom dystrybucji licencji na jej produkty.

Sprzedaż wszystkich produktów i usług w Rosji ogłosił dostawca narzędzi kreatywnych – Adobe. Firma zapowiedziała też zablokowanie dostępu do nich podmiotom objętych międzynarodowymi sankcjami. Z narzędzi Adobe Creative Cloud, Adobe Document Cloud and Adobe Experience Cloud nie będą też mogły korzystać media kontrolowane przez rosyjskie władze. Adobe zadeklarowało też pomoc dla organizacji wspierających lokalnych ukraińskich dziennikarzy i fotoreporterów w ramach zwalczania dezinformacji.

Działalność operacyjną w Rosji zawiesza EPAM Systems, firma świadcząca usługi outsourcingowe w zakresie wytwarzania oprogramowania. Co więcej, poinformowała o przeznaczeniu kwoty 100 mln dolarów w ramach wsparcia dla swoich pracowników w Ukrainie (a ma ich tam aż 14 tys.). Warto wspomnieć, ze założycielem i CEO spółki jest urodzony na Białorusi Arkadij Dobkin.

Rosjanie nie będą też mogli korzystać z usługi płatniczej PayPal – 5 marca operator ogłosił jej całkowitą blokadę w Rosji.

Doradztwo
Spośród firm tworzących tzw. wielką czwórkę firm konsultingowych zawieszenie działalności w Rosji i Białorusi w związku z inwazją na Ukrainę jako pierwsze ogłosiły KPMG i PwC. Spodziewano się, że konkurenci, EY i Deloitte, postąpią podobnie – 7 marca obie te firmy wydały stosowne oświadczenia. Lokalne oddziały spółek nie będą mogły dłużej operować pod globalnymi markami, ale po rebrandingu zachowają możliwość świadczenia usług klientom. 

Rosyjski biznes nie skorzysta również z usług doradczych Accenture. Firma poinformowała o zakończeniu działalności w Rosji – co będzie się wiązać ze zwolnieniem 2,3 tys. osób – i przekazaniu wsparcia finansowego w kwocie 5 mln dol. na rzecz organizacji pomocowych dla Ukraińców.

O zawieszeniu współpracy z rosyjskimi klientami poinformowała też Boston Consulting Group, jednak moskiewskie biuro firmy pozostaje otwarte.

Działania polskich firm
Rodzimy producent i wydawca gier wideo CD Projekt RED początkowo przeznaczył 1 mln zł na cele humanitarne i zapowiedział przekazanie na ten cel części wpływów ze sprzedaży za pośrednictwem platformy cyfrowej GOG.com. Po kilku dniach firma podjęła bardziej zdecydowane kroki i wstrzymała sprzedaż na rynkach rosyjskim i białoruskim – spółka pracuje nad wycofaniem swoich produkcji (do których należą popularne gry „Wiedźmin” i „Cyberpunk 2077”) z obu państw, zarówno z tradycyjnych, jak i cyfrowych kanałów dystrybucji. Ponadto zablokowała rosyjskim i białoruskim graczom dostęp do GOG.com.

Beyond.pl zaangażowało się w działania pomocowe dla obywateli Ukrainy i ich rodzin. Firma chce m.in. zapewnić wsparcie wszystkim podmiotom, które chcą przenieść infrastrukturę i usługi IT z Ukrainy do Unii Europejskiej, udostępniając infrastrukturę i pomoc ekspertów. Usługi te będą świadczone ze zniżką co najmniej 80% w stosunku do zwykłego cennika. 

Inny polski operator hostingowy, home.pl, podjął decyzję o wycofaniu z oferty domen z sufiksem .ru oraz oprogramowania antywirusowego firmy Kaspersky.

Aktywne działania na rzecz pomocy Ukraińcom podejmują firmy skupione w społeczności CIONET Polska (więcej informacji: Jak społeczność CIONET TRIBES wspiera ukraińskich pracowników).

Posted in:CIONET Poland

No Comments Yet

Let us know what you think

You May Also Like

These Stories on CIONET Poland

Subscribe by Email