Którędy do danych? Na skróty!

Published by Redakcja CIONET Polska
December 17, 2021 @ 10:07 AM

Do czerpania pełni korzyści z danych nie wystarczy wyłącznie ich gromadzenie – zasoby informacyjne muszą być integrowane i sprawnie przekazywane pomiędzy różnymi systemami informatycznymi. W świecie „IT wielu prędkości”, z aplikacjami rozwijanymi w różny sposób (monolityczny, mikroserwisowy, w modelu SaaS) oraz postępującą migracją do chmury – im prostsze sposoby zestawiania tych połączeń, tym lepiej.

Dane firmowe mogą być generowane w różnych źródłach – zarówno systemach, jak i urządzeniach – i przesyłane za pośrednictwem interfejsów API, szyn i magistral danych. Trzeba nimi jakoś zarządzać, a zarządzanie oznacza w tym kontekście gromadzenie, przechowywanie i wykorzystywanie danych w sposób bezpieczny, wydajny i ekonomiczny, tak aby przynosiły one korzyść przedsiębiorstwu.

Istotne, by dotrzeć do danych w możliwie najłatwiejszy sposób – a nie jest to oczywiste, jeżeli weźmiemy pod uwagę rosnące skomplikowanie stosów technologicznych organizacji i popularyzację technologii, które jeszcze pogłębiają infrastrukturalne rozproszenie, np. mikroserwisów. Mikroserwisy umożliwiają niezależne rozwijanie poszczególnych fragmentów aplikacji i systemów używanych w przedsiębiorstwie. Jednak duża liczba mikrousług i powiązań pomiędzy nimi mogą sprawić, że zarządzanie wieloma niezależnymi bytami stanie się bardzo trudne.

Wszystko to nadaje szczególnego znaczenia kwestii integracji danych. Rozmawialiśmy o tym z ekspertami ze świata technologii i biznesu w trakcie spotkania współorganizowanego przez CIONET Polska i firmę Software AG.

Integracja i API Management
Narzędzia integracyjne są obecnie powszechnie wykorzystywane w przedsiębiorstwach. Jak wynika z raportu „Annual APIs and Integration Report 2021, The State of APIs, Integration and Microservices” przygotowanego na zlecenie Software AG, stosowanie takich narzędzi zadeklarowało aż 99% spośród prawie tysiąca uczestniczących w badaniu organizacji.

Zdaniem respondentów istotną rolę w zapewnieniu prawidłowego połączenia danych pochodzących z różnych źródeł odgrywają API. 98% ankietowanych firm uznało je za niezwykle ważne dla ich działalności. Interfejsy programistyczne umożliwiają proste, ustandaryzowane udostępnianie danych wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji.

Rozwiązania API Management pozwalają dość szybko udostępnić użytkownikom niezbędne informacje w bezpieczny sposób. Trzeba wziąć pod uwagę, że dane mogą być składowane w chmurze w modelu SaaS lub lokalnie na firmowych serwerach – powiedział Łukasz Świst, Country Manager Software AG Polska.

O podejściu do problemu wymiany danych i interakcji pomiędzy aplikacjami oraz tworzenia niezbędnych narzędzi IT opowiadał na spotkaniu Jakub Masłowski, dyrektor ds. technologii w Żabka Future. Firmowy dział nowych technologii unika niepotrzebnego kupowania usług i rozwiązań zewnętrznych, zwłaszcza w sytuacji, gdy usługi te nie będą stanowić wyróżników biznesowych Żabki. Wiele elementów, jak przekonywał Masłowski, można bowiem przygotować samemu, równie dobrze i, często, znacznie taniej.

Dane, produkcja, logistyka, sprzedaż…
Sporym wyzwaniem w kontekście integracji jest logistyka. Jak mówi CTO Żabki, w strukturach firmy funkcjonuje oddzielny zespół, który analizuje, co i gdzie wysłać. Z pomocą algorytmów analizujących dane o obiektach infrastruktury miejskiej i ewentualnych remontach czy utrudnieniach wydawane są rekomendacje, w których rejonach może panować wzmożony ruch. 

Co ciekawe, w czasie rzeczywistym analizowane są też warunki pogodowe, które też wpływają na decyzje zakupowe konsumentów. Na tej podstawie narzędzia rekomendują franczyzobiorcom produkty, które w danej lokalizacji będą się dobrze sprzedawać. Wszystko po to, aby – jak to ujął Masłowski – „nie zabrakło hot dogów przed meczem w pobliżu stadionu” (a system rekomendacji zamówień franczyzobiorców jest z godziny na godzinę jest aktualizowany).

O randze sprawnej wymiany danych we współczesnych procesach logistycznych może świadczyć też przykład dystrybucji leków, zwłaszcza szczepionek przeciw COVID-19. Preparaty te muszą być sprawnie i bardzo szybko rozdystrybuowane i dowiezione do punktów szczepień. Jak podkreślił Robert Pławiak, CEO firmy Intelligent Logistic Solutions, liczy się tu czas od chwili wyjęcia z suchego lodu do momentu zaszczepienia. „Należy też sprawnie zarządzać dystrybucją, gdy wiadomo, że w danym punkcie szczepień nie uda się wykonać wszystkich planowanych zabiegów – inaczej preparaty po prostu się zmarnują” – tłumaczył.

ESB do lamusa
W dyskusji o integracji danych pojawiły się też wątki związane z wykorzystaniem magistrali ESB. Szyna integracyjna Enterprise Service Bus umożliwia współdziałanie wielu niezależnych platform, przesyłanie danych pomiędzy nimi oraz monitorowanie działania programów. Pozwala też na dynamiczne odłączanie i przyłączanie elementów systemu, jest też narzędziem prostym w implementacji, dobrze znanym architektom i inżynierom systemowym.

Problem w tym, że – zdaniem Rafała Jaworskiego, Senior Solutions Architect w Software AG, ESB nie pasuje już do nowego krajobrazu aplikacyjnego.

Magistrala ESB to dobry sposób integrowania aplikacji monolitycznych. Świat aplikacji monolitycznych zaczyna jednak odchodzić już do lamusa. Aplikacje tego typu przestają odgrywać kluczową rolę w firmach – powiedział.

Systemy monolityczne są wypierane przez aplikacje „zwinne”, przystosowane do częstych zmian, o budowie modułowej. Nie można więc używać metod integrowania, takich jak ESB, które były dobre dla „świata monolitycznego”. Trzeba stosować metody przystosowane do reguł „świata mikroserwisowego”.

„Aplikacja taka, jak choćby SalesForce, wystawia swój API, z którego mogą korzystać nasze aplikacje mikroserwisowe. Nie oznacza to jednak, że nie ma w tym logiki integracyjnej. Należy bowiem przetłumaczyć model danych aplikacji mikroserwisowych na model, który zrozumie SalesForce i odwrotnie. ESB w takiej sytuacji przyczynia się zwykle do spowolnienia procesu przygotowywania niezbędnego rozwiązania. A to może przełożyć się na znacznie mniejszą konkurencyjność biznesową” – podsumował Rafał Jaworski. Takie potrzeby integracyjne wymagają więc nowego podejścia i nowych narzędzi, umożliwiających budowanie integracji w sposób zwinny.

Podsumowanie
Dobre zrozumienie problematyki integracji usług wymaga znajomości trendów związanych z łączeniem systemów komputerowych i wymiany pomiędzy nimi danych z wykorzystaniem różnych interfejsów. Dzięki temu możliwe jest sprecyzowanie wymagań biznesowych stawianych współczesnym architekturom systemów rozproszonych i mikroserwisom wykorzystywanym w zarządzaniu nowoczesnym, innowacyjnym przedsiębiorstwem.

Marcin Bieńkowski

Posted in:CIONET Poland

No Comments Yet

Let us know what you think

Subscribe by Email