Może nie wszyscy zgadzają się, że Agile jest najlepszą metodyką prowadzenia projektów, ale wszyscy obecni wczoraj na spotkaniu CIONET zgodnie stwierdzili, że było to bardzo udane popołudnie.
W klimatycznym klubie jazzowym Szósta po południu podjęliśmy agilowe – w treści i formie – dyskusje.
Rozpoczął Zygmunt Grajkowski, Managing Partner w Giza Polish Ventures, który inwestuje w kilkanaście spółek rocznie, ma doskonały ogląd rynku i wie, czego poszukują inwestorzy i klienci.
Dla inwestorów ważne są spółki oparte na wiedzy – posiadające wiedzę o kliencie, technologii, konkurencji. Istotne jest skodyfikowanie tej wiedzy – tak aby nie znikała gdy odejdą posiadający ją pracownicy. Współcześnie wiedza firmy staje się tożsama z modelem biznesowym.
Mirosław Forystek, CIO w ING Banku Śląskim mówił o zarządzaniu portfelem rozwojowym w modelu Agile. Jego zdaniem, różni się tylko sam proces wytwórczy oprogramowania, ale w planowaniu projektów biznesowych nie ma to znaczenia.
W metodyce Agile wyzwaniem jest dobre skonstruowanie umowy z zewnętrznym dostawcą.
Ważne jest, aby pamiętać o najważniejszych zasadach Agile i zadać sobie pytanie, czy jesteśmy gotowi na postulaty manifestu agile? Uda się, jeśli biznes zaakceptuje ten sposób pracy. W ING dzięki metodologii agile zwiększyła się jakość oprogramowania mierzona gęstością błędów.
Przemysław Henschke, Członek Zarządu PZU, stwierdził, że w świecie idealnym mamy dokładny plan, którego się trzymamy. Jest to skuteczne dla nas, ale czy tego właśnie najbardziej potrzebuje użytkownik i czy to jest dla niego najtańsze?
Trzeba znaleźć równowagę między zaplanowanym rozwojem, a szybkim i łatwym reagowaniem na bieżące potrzeby. Bardzo ważna jest odpowiedzialność, zaufanie, transparentność. Jeśli nie ma atmosfery zaufania, to pracownicy nigdy nie nauczą się konstruktywnego konfliktu.
Łukasz Nowak, Dyrektor Działu Produktów Platform Transakcyjnych Chief Product Officer, Zespół Allegro, reprezentował punkt widzenia praktyka biznesowego. Jego firma pracuje w modelu agilowym. Posiada kilkadziesiąt zespołów interdyscyplinarnych. Na początku część osób zachłysnęła się metodyką SCRUM. Trzeba jednak uważać, żeby nie stracić kontaktu z rzeczywistością.
Ważne jest, aby pamiętać o strategii, jakie są cele, dokąd zmierzamy w długiej i krótkiej perspektywie czasowej. Co kwartał zespoły otrzymują nowe cele, prezentuje, co udało się zrobić, są oceniane. Problemem mogą być przyzwyczajenia ludzi, brak motywacji, kultura ticketowa.
Podczas spotkania przygotowaliśmy także zabawę agilową - celem było skonstruowanie najwyższej wolnostojącej wieży z makaronu, taśmy klejącej i pianki Marshmallow.
Kolejne spotkanie CIONET już 10 czerwca – Focus on Customer. Zapraszamy!
No Comments Yet
Let us know what you think