Cloud Excellence Talk #8

Published by Redakcja CIONET Polska
September 04, 2023 @ 2:24 PM

O ESG, czyli środowisku, odpowiedzialności społecznej i ładzie korporacyjnym rozmawiali Andrzej Horawa, Enterprise Business Lead w Amazon Web Services i Tomasz Bitner, dyrektor programowy CIONET i Cloud Excellence. 

W swoich badaniach Gartner przewiduje, że jeśli trendy wśród zarządów firm będą zmieniać się w dzisiejszym tempie to wkrótce temat ESG będzie tematem numer jeden. W Europie przyśpieszy ten proces obowiązkowe raportowanie wprowadzone przez dyrektywę CSRD. Co to oznacza dla IT?
 
Według Andrzeja droga do transformacji cyfrowej wymaga co raz więcej mocy obliczeniowej czy mocy przetwarzania, co powoduje większe zużycie energii poprzez np. nowe data center. Chmura wychodzi naprzeciw tym wymaganiom ze względu na swoją skalowalność oraz idącą za tym skutecznością optymalizacji zasobów. 
 
AWS jest firmą, która w chmurze jest najdłużej. Cały stos technologii, który oferuje Amazon Web Serivces jest najbardziej rozbudowany i pojawiają się w nim stale nowe rzeczy, od jakiegoś czasu związane również z ESG. Na ten moment jest to blisko 400 projektów związanych z energią odnawialną. Już w 2021 roku korzystali z energii odnawialnej w 85% w całej grupie Amazon. Obecnie AWS korzysta w 95% z energii odnawialnej, w planach mają przejście na 100% do 2025 roku. 
 
Andrzej podpowiedział również co firmy, a w szczególności CIO ze swoim działem IT mogą zrobić, żeby zmniejszyć wpływ na środowisko zarówno samego IT jak i całej firmy i jak można, a wręcz powinno się wykorzystać do tego chmurę oraz dostępne w niej narzędzia do mierzenia śladu węglowego. Rozwinął również dość skomplikowany wątek dotyczący kupna nowych urządzeń, programów oraz usług IT i badania efektywności firm technologicznych w zakresie ESG, co wiąże się z komplikacją przetargów i dalszych postępowań zakupowych oraz zmianą zarządzania kontaktami z vendorami wraz z planowaniem całych łańcuchów dostaw w zakresie IT.
 
Jest to świetny wstęp do tematu ESG, który już niebawem będzie dotyczył nas wszystkich, a który mocno jest jeszcze nierozpoznany wśród wielu firm. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Więcej informacji o programie: https://www.cionet.com/pl-pl/cloudexcellence

 

No Comments Yet

Let us know what you think

Subscribe by Email