CIONET News

Zdalny pracownik wymaga troski, nie nadzoru

Written by Ludwik Krakowiak | April 12, 2021 @ 9:52 AM

Gdy nasze więzi społeczne pogarszają się, tracimy innowacyjność, a zamiast nowych pomysłów pojawia się syndrom myślenia grupowego – ostrzega Nancy Baym, Senior Principal Research Manager w Microsofcie. Już 13 kwietnia dr Baym będzie gościem specjalnym najbliższego spotkania społeczności CIONET – Community Event #3/2021 „Employee First”.  

Nancy Baym od trzydziestu lat bada sposób, w jaki ludzie używają nowoczesnych technologii komunikacyjnych – również do budowania i utrzymywania relacji. Wnioski z jej badań można znaleźć w takich publikacjach jak „Personal Connections in the Digital Age”, „Playing to the Crowd: Musicians, Audiences”, and the Intimate Work of Connection” oraz „Twitter: A Biography”. 

W ubiegłym roku dr Baym brała czynny udział w szeroko zakrojonym projekcie naukowym „The New Future of Work”, zainicjowanym przez Microsoft. W opracowaniu raportu brały udział zespoły specjalistów z różnych dyscyplin, takich jak inżynieria, badania, marketing czy zasoby ludzkie oraz działów, w tym Microsoft Research, Office, Windows, Azure, Xbox, GitHub i LinkedIn.

Jak będziemy pracować

„The New Future of Work” opisuje wyzwania, z jakimi mierzą się współczesne organizacje zmuszone do funkcjonowania w środowisku pracy zdalnej / hybrydowej. W ramach projektu przeprowadzono ponad 50 badań, których celem było ustalenie, jak w wyniku pandemii i będących jej rezultatem obostrzeń zmienił się sposób naszej pracy.

Z jednego z takich badań, Work Trend Index, wyłania się obraz pracownika przeciążonego cyfrowo: bombardowanego pocztą elektroniczną i zaproszeniami na wideokonferencje (jak wynika z analizy komunikacji wideo i e-maili w aplikacjach Teams i Outlook z lat 2019-2021, aż 62% spotkań w tej pierwszej była niezaplanowana). Ponad połowa pracowników zdalnych czuje się przepracowana, a jeden na pięciu pracowników uważa, że jego przełożony nie dba o zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym podwładnych.

Cyfrowe przeciążenie

Praca zdalna przyczyniła się do rozwoju narzędzi pracy grupowej, a pracownicy zamknięci w domowych biurach masowo przesiedli się na komunikatory online, kontakt ze współpracownikami sprowadzając w dużej mierze do relacji w sieci. Problem w tym, że takie częściowe odosobnienie przyczynia się do rozluźnienia, a w skrajnych przypadkach nawet zerwania, więzów społecznych, co może niekorzystnie wpływać na pracowników – przekonuje Nancy Baym.

Problematykę tę poruszymy na spotkaniu online CIONET Community Event #3 – „Employee First”. Już we wtorek, 13 kwietnia, w gronie dyrektorów działów IT i HR porozmawiamy o tym, jak zapewnić pracownikom i współpracownikom odpowiednie warunki w realiach pracy zdalnej / hybrydowej. A dr Baym, która będzie gościem specjalnym spotkania, w trakcie swojego wystąpienia zatytułowanego “The New Future of Work – Pandemic’s Impact on Work Practices” szerzej opowie o wnioskach zebranych przez badaczy Microsoftu.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu. Startujemy we wtorek, 13 kwietnia, o godz. 16.