T-Systems Polska to informatyczne ramię operatora telekomunikacyjnego T-Mobile, który od 2017 r. jest właścicielem wszystkich udziałów w spółce. Firma świadczy usługi z zakresu Managed IT, centrów danych, planowania i budowy sieci komputerowych oraz integracji (również na styku informatyki i telekomunikacji).
Trzy główne kierunki rozwoju oferty usługowej T-Systems to dziś sieci nowej generacji (SDN, SD-WAN), chmura hybrydowa i cyberbezpieczeństwo. W pierwszym wypadku uzasadnieniem jest ewolucja modelu wieloodziałowych sieci handlowych. Firmy potrzebują elastyczności i pola manewru w zakresie planowania rozbudowy sieci fizycznej, szczególnie w kontekście ogromnego wzrostu znaczenia cyfrowych kanałów sprzedaży. Sieci nowej generacji, w porównaniu do tradycyjnego modelu świadczenia usług sieciowych, mogą taką elastyczność zapewnić – uważa Mariusz Chochołek.
Z obszarem chmury hybrydowej wiąże się jedno z ważniejszych wydarzeń planowanych przez T-Systems na 2021 rok. Mowa o uruchomieniu nowego centrum danych w Polsce – będzie to już siódmy taki obiekt w kraju. |
Prezes T-Systems, zapytany o to, czym będzie się różnić od poprzednich i jakie nadzieje są wiązane z tą inwestycją, wskazuje strategiczne znaczenie centrów danych nie tylko dla klientów, ale i dla bezpieczeństwa samej firmy.
Po pierwsze, operator telekomunikacyjny, a w zasadzie już operator danych, jakim jest T-Mobile, potrzebuje centrów danych by wydajniej tymi danymi zarządzać. Po drugie, nowe data center zapewni platformę do testów różnych wariantów chmury hybrydowej. Środowisko legacy i rozwiązania w chmurze prywatnej od kompleksowej transformacji cyfrowej warstwy aplikacyjnej dzieli długi dystans – mówi Chochołek. Nowa oferta data center ma umożliwić klientom jego pokonanie, tyle że nie poprzez wielką rewolucję architektury, ale eksperymenty.
W obszarze cyberbezpieczeństwa T-Systems będzie intensywnie promować nową wersję usługi CyberGuard. Rozwiązanie jest tworzone w zgodzie z paradygmatem ochrony infrastruktury firmowej polegającym na predykcyjnym wykrywaniu zagrożeń i procesach analizy otoczenia firmy i przepływów danych, wspieranych przez algorytmy sztucznej inteligencji.
Ożywienie w inwestycjach
W 2020 r. na rynek IT znacząco wpłynęły projekty dostosowawcze obliczone na szybkie, ale doraźne korzyści, przede wszystkim możliwość prowadzenia pracy zdalnej. Czy w tym roku wrócą duże projekty transformacyjne? Zdaniem prezesa T-Systems Polska widać w tym zakresie pierwsze oznaki odwilży. Część firm decyduje się na wznowienie działań zamrożonych przez kolejne fale pandemii, chociażby duże migracje chmurowe. Piloty czy projekty, które nie wyszły nawet z fazy konsultingu i analiz, wracają dziś na agendę.
Trzeba jednak przygotować się na zmianę charakteru projektów transformacyjnych. Wielkie projekty obejmujące kompleksową zmianę infrastruktury, licencje i usługi ustąpią pola realizacjom bardziej „modułowym”, gdzie część usług będzie dostarczana w modelu OPEX. A to skończy się bankructwem modelu tradycyjnego integratora – spodziewa się Chochołek.
Cios w serce integratorów
Mocne słowa, jak na szefa firmy, której spory wycinek działalności stanowią usługi integratorskie. Jak je motywuje?
„Chmura to myślenie o informatyce w kontekście całego ekosystemu usług. To inny sposób konsumpcji informatyki. Wraz ze wzrostem znaczenia usług cloud tradycyjny model integratorski straci rację bytu” – ocenia Mariusz Chochołek. |
Ale zmiana modelu konsumpcji IT to jedno. Drugi globalny trend jest taki, że firmy internalizują kluczowe kompetencje informatyczne. Posiadanie własnych wyspecjalizowanych zespołów, czy to do zarządzania środowiskiem chmurowym, czy obsługi i wsparcia platformy e-commerce jest dziś uznawany za warunek sine qua non responsywności: sprawnej nawigacji po zmiennym środowisku biznesowo-informatycznym.
Dodatkowo firmy zdają sobie sprawę, że daleko idąca customizacja rozwiązań informatycznych może w perspektywie długofalowej wywołać dług technologiczny. Wyjątkowość biznesu może oznaczać unikatowy model biznesowy, ale już posiadane własnego systemu ERP – niekonieczne. Tego, przy obecnym tempie zmian i aktualizacji rozwiązań informatycznych, akurat lepiej unikać.
CIONET Roadmap 2021, Mariusz Chochołek (T-Systems Polska) - zobacz wideo: