W drugiej części spotkania specjalnego CIONET, Chmury Krajowej i Microsoft, Magda Taczanowska, Członek Zarządu Microsoft w Polsce odpowiedzialna za sektor enterprise oraz Dariusz Śliwowski, Wiceprezes Zarządu w Operatorze Chmury Krajowej rozmawiali o aspekcie edukacyjnym czy raczej kompetencyjnym transformacji chmurowej. W ramach projektu, w ciągu 7 lat zostanie przeszkolonych 150 tys. osób. Czy reskilling i uspkilling to warunek konieczny dla wszystkich działów IT? Przedstawiamy kilka wniosków z rozmowy.
- Reskilling czy upskilling to modne słowa, które określają doskonale znane zjawiska - zawsze trzeba było w życiu zawodowym zdobywać nowe umiejętności, nigdy nie wystarczało to, czego ktoś nauczył się na początku swojej drogi. Jednak jeszcze do wczoraj świat biegł, teraz, w dobie pandemii, galopuje. Pozyskiwanie nowych kompetencji przestało być wyróżnikiem liderów, a stało się potrzebą każdej firmy i gospodarki. Trzeba to robić sprawniej i systematyczniej.
- Learn, unlearn and relearn – postulat Alvina Tofflera stał się bardzo aktualny. Analfabetą XXI wieku będzie ten, kto nie posiądzie umiejętności uczenia się w tym cyklu. To ważne nie tylko w procesie cyfryzacji – trzeba szybko i elastycznie zdobywać nowe kompetencje. Program Microsoft i OChK będzie w tym pomagał.
- W ramach projektu Microsoft i Chmury Krajowej w ciągu 7 lat zostanie przeszkolonych 150 tys. osób – edukacja to bardzo ważny aspekt całego przedsięwzięcia.
- Nie chodzi tylko o to, żeby szkolić inżynierów, ale także użytkowników biznesowych, którzy w oparciu o chmurę będą tworzyli sukcesy swoich firm – to bardzo istotny nurt. Trzeba budować kolejne warstwy kompetencyjne po stronie biznesowej, następuje głęboka zmiana sposobu myślenia o danych, o możliwościach firmy i jej potencjalnych obszarach zysków.
- Aby zbudować minimum cloudowych kompetencji inżynierskich potrzeba 20 dni intensywnej pracy.
- Dzięki projektowi Microsfot i OChK w Polsce będzie więcej przykładów udanych transformacji cloudowych na dużą skalę, będzie to kopalnia wiedzy o dobrych praktykach.