Które obszary organizacji warto przenieść do chmury i jak obliczyć koszty cloudu jeszcze przed wdrożeniem? Czy 10 lat to typowy czas na ogromną transformację? Czy sektor publiczny zacznie masowo przenosić się do chmury? Poznajcie wnioski i najlepsze praktyki z Cloud Master Class. Organizacje z różnych branż i zupełnie różne cloudowe historie, opowiedziane przez cloud heroes: - Robert Żuk, Global CIO, AmRest; Mariusz Głębocki, CIO, ARiMR; Paweł Leżański, CTO, Ringier Axel Springer; Marcin Mazurek, Engineering Director, Allegro.
Robert Żuk, Global CIO, AmRest – zaawansowane BI w chmurze
- AmRest działa w cloudzie w 3 obszarach: digital workplace, global business intelligent platform, aplikacje biznesowe. Dzięki decyzji o transformacji cloudowej przez ostatnie 2 lata organizacja nie kupiła żadnego serwera. Warto dodać, że AmRest to działalność w 25 krajach, 2300 restauracji, 50 tys. zatrudnionych osób i szybki wzrost przez akwizycje.
- Globalne Business Intelligence – udało się zbudować platformę, gdzie w jednym miejscu znalazły się dane sprzedażowe wszystkich marek i rynków, użytkownicy mogą łatwo je analizować w dowolnych konfiguracjach. Przedtem funkcjonował model licencyjny, był nieskalowalny, a koszty rosły liniowo. Wniosek: chmura świetnie się sprawdza w BI w rozproszonej organizacji.
- W obszarze aplikacji biznesowych, jeśli pojawiają się nowe funkcjonalności, w AmRest zawsze wybierane są aplikacje w modelu PaaS.
- Wejście w chmurę jest prostsze, są niższe koszty wejścia, łatwo jest takie rozwiązanie skalować i łatwo przenieść rozwiązanie na kolejne rynki, w których działa firma.
- Chmura jest droższa, ale jest warta tej ceny.
Mariusz Głębocki, CIO, ARiMR – chmura w sektorze publicznym
- ARiMR obsługuje 1,5 mln klientów zewnętrznych, zatrudnia 12 tys. pracowników.
- Podejście do chmury w sektorze publicznym zmienia się - hasła takie, jak bezpieczeństwo, RODO, wrażliwe dane nie są już takim blokerem jak dawniej. Wciąż wyzwaniem jest oszacowanie kosztów i budżet.
- Jak oszacować budżet cloudowy? W sektorze publicznym trzeba to bardzo dokładnie zrobić już na etapie przetargu. Jest ogromny wybór na rynku, ale kalkulatory kosztów proponowane przez dostawców nie zawsze się sprawdzają.
- Jak z tego wybrnąć? Wyjściem jest prowadzenie POC na usługi cloudowe aby wybrać dostawcę i oszacować koszty.
- Co wykorzysta ARiMR w chmurze? Usługi IaaS – infrastruktura wykorzystywana w Data Center przeniesiona do chmury, aby pozbyć się części serwerowej.
- Machine Learning i sztuczna inteligencja w chmurze – to daje nowe możliwości biznesowe, np. wprowadzenie aplikacji mobilnej dla rolników, w której AI analizuje przesyłane do kontroli zdjęcia upraw.
Paweł Leżański, CTO, Ringier Axel Springer – gigantyczna transformacja cloudowa
- W 2009 firma miała jedną z największych serwerowni w tej części świata i chciała budować następną. Decyzja: napisać własną chmurę prywatną kompatybilną z AWS, w Open Source.
- Po przejęciu przez Axel Springer struktury IT mocno się skomplikowały. Zmniejszenie tej złożoności zajęło 4 lata. W 2017 r. decyzja, że nie będzie dalszych zakupów hardware. Sprzedaż data center w 2019 r.
- Postanowienie o migracji do AWS, to także obniżenie kosztów. Według ocen AWS, RAS ma najwyższą ocenę gotowości w Europie (w całej historii) – ponieważ od 7 lat pracuje na kompatybilnych rozwiązaniach. W grudniu 2019 r. zostało wyłączone 40% starego hardware. Platforma jest migrowana warstwa po warstwie.
- Transformacja cloudowa zajęła 10 lat, nie ma co czekać z decyzją, wszystkim zajmie to lata ciężkiej pracy. Przyszłość to chmura.
Marcin Mazurek, Engineering Director, Allegro – Cloud to nieunikniona przyszłość
- Cloud skraca nam dystans technologiczny do świata, następuje demokratyzacja dostępu do technologii.
- Cloud nie jest panaceum na wszystkie nieszczęścia tego świata. Z cloudu trzeba korzystać mądrze. Bo jest na wyciągnięcie ręki.
- Cloud nie jest tani, trzeba racjonalnie tym zarządzać (chyba, że mamy bałagan i wtedy cloud pozwoli go uporządkować).
- Koszt będzie kreował architekturę systemów.
- Bezpieczeństwo i governance jest dużym wyzwaniem.
- Kompetencje cloudowe są wciąż trudne do zdobycia na rynku pracy i są w cenie.
- Doświadczenia partnerów dopiero się budują – trzeba bardzo rozsądnie zarządzać tym obszarem.
- Inżynierowie nie mogą oglądać się za siebie, tylko patrzeć w przyszłość.