Join us
Login

Vodeno: nie ma czegoś takiego jak „mission impossible”

Published by Grzegorz Kubera
February 09, 2021 @ 1:58 PM

  • Firma ma niespełna 3 lata, a już teraz mówi się, że może zostać jednorożcem (startup wyceniany na co najmniej 1 mld dol.). To duży rodzimy sukces.
  • Każda organizacja może dziś stać się bankiem, jeśli włączy do oferty odpowiednie usługi zapewniane przez Vodeno. Firma ma pełny stack rozwiązań – od kredytów i depozytów, po płatności międzynarodowe i rachunki.

W ramach kolejnego odcinka CIONET Roadmap 2021 przeprowadziliśmy rozmowę z Mirosławem Forystkiem, prezesem firmy Vodeno, która powstała z rozmachem w procesie transformacji banku AION, w ramach niesamowitej wizji grupy polskich inwestorów. Transformacja ta uzyskała nagrodę Digital Excellence Awards 2020, a w ramach obrad jury jeden z jego członków przewidywał, że Vodeno w ciągu kilku lat stanie się najciekawszym światowym polskim jednorożcem. Czy rzeczywiście firma ma szansę zostać startupem o wycenie przekraczającej 1 mld dol.? Wierzymy, że tak.

Vodeno działa na rynku dopiero niespełna 3 lata i w tym krótkim czasie wypracowało nie tylko duże sukcesy, ale przede wszystkim zbudowało kompleksową ofertę usług technologiczno-finansowych.

Dzięki Vodeno każda firma może być fintechem

„Oferujemy usługi bankowe praktycznie wszystkim firmom. Każda organizacja może być teraz fintechem” — przekonuje Mirosław Forystek, prezes zarządu spółki Vodeno. Przez „każda” należy rozumieć naprawdę każda, bo np. jednym z klientów firmy jest duży operator jachtów motorowych. Vodeno było w stanie zapewnić mu wszystkie potrzebne usługi w zakresie płatności, rozliczeń, czy kart płatniczych. Dzięki ofercie spółki możemy posługiwać się własnymi produktami finansowymi, nie prowadząc banku czy choćby firmy z sektora finansowego.

Nie powinno więc dziwić, że Vodeno cieszy się tak dużym uznaniem na rynku i prognozowany jest jej wielki sukces globalny. Po pierwsze, mamy tu doskonałe kompetencje i duże doświadczenie specjalistów, którzy tworzą spółkę. Po trzech latach ma już 200 doświadczonych ekspertów-pasjonatów. „Mamy też unikalne doświadczenie we wdrażaniu środowisk podlegających ścisłym regulacjom” — dodaje Mirosław Forystek, tłumacząc że zespół specjalistów cloudowych Vodeno jest w stanie zrealizować praktycznie każdy skomplikowany projekt chmurowy. Dla firmy wszelkie „mission impossible” to zdecydowanie „mission possible”. Jej zespół jest w stanie zrobić bardzo dużo, w bardzo krótkim czasie.

Po drugie, firma od samego początku działa na rynku globalnym. A nie da się stworzyć unicorna, jeśli mielibyśmy zawęzić ofertę tylko do Polski. „Vodeno nastawione jest przynajmniej na rynek europejski, a nasza uwaga koncentruje się głównie na Europie Zachodniej” — zauważa prezes spółki. Dodaje jednak, że firma prowadzi już rozmowy z potencjalnymi klientami z różnych zakątków świata, a także ma zamiar postawić na rynek azjatycki.

Bank as a Service (BaaS) staje się faktem

Świetne kompetencje i globalny rynek to z pewnością kluczowe elementy firmy, która może zostać jednorożcem. Najmocniejszą stroną Vodeno jest jednak oferta. Na rynku podobne firmy, działające w zbliżonym modelu, można policzyć na palcach jednej ręki.

Vodeno całkowicie opiera się na infrastrukturze chmurowej i głównym partnerem spółki jest Google Cloud. To sprawia, że firma może rozwijać się dynamicznie i w duchu agile, elastycznie dostosowując swoją ofertę do trendów rynkowych. Z kolei jej oferta Bank as a Service (BaaS) sprawia, że firmy spoza sektora bankowego mogą włączyć do swojej oferty usługi bankowe lub wręcz zacząć je świadczyć.

„Jeśli firma chce oferować kredyty, depozyty, rachunki, płatności międzynarodowe, i w zasadzie inne, dowolne usługi bankowe, my możemy zapewnić jej całe zaplecze operacyjne” — przekonuje Mirosław Forystek. „Zapewniamy też wszystko, co niezbędne, z perspektywy regulacyjnej” — dodaje.

 

Duże korporacje są już żywo zainteresowane współpracą z Vodeno, a Mirosław Forystek przewiduje, że coraz więcej przedsiębiorstw będzie chciało włączać do swojej oferty tego typu usługi. „Ten nurt będzie się pogłębiał. Będzie to widoczne zwłaszcza w najbliższych latach” — powiedział w rozmowie z Bartoszem Górczyńskim dla CIONET Polska.

Włączanie usług finansowych do firmy jak z kreatora

Dzisiaj ważnym elementem wdrożenia jest oczywiście dokładne zapoznanie się z potrzebami klienta. Po ich zrozumieniu Vodeno dopasowuje odpowiednie komponenty, a samo wdrożenie trwa maksymalnie trzy miesiące.

W przyszłości Vodeno chce ułatwić proces ich doboru. Przyłączanie do platformy ma być realizowane w duchu self-service. Powstanie więc specjalny kreator, w którym klienci łatwo wybiorą to, na czym im zależy. Wówczas szansa na to, że w Polsce powstanie świetny unicorn będzie jeszcze większa, ponieważ Vodeno otworzy się na wielu nowych klientów i sam model stanie się bardziej skalowalny.


CIONET Roadmap 2021, Mirosław Forystek (VODENO) - zobacz wideo:

Posted in:CIONET Poland

You May Also Like

These Stories on CIONET Poland

Subscribe by Email

No Comments Yet

Let us know what you think