Join us
Login

SAP: chcemy dzielić się wiedzą

Published by Ludwik Krakowiak
February 17, 2021 @ 10:13 AM

  • W trudnych czasach klienci potrzebują fundamentalnej zmiany w podejściu do IT. W podobny sposób przekształcają swoje procesy biznesowe – mówi w rozmowie z CIONET-em Thomas Duschek, Managing Director SAP Polska.
  • Nasze portfolio rozwija się w kierunku chmury i to nasz główny kierunek. Chcemy być firmą chmurową i robimy wszystko, by to osiągnąć – dodaje Tomasz Niebylski, Presales Director SAP Polska.

Thomas Duschek, który wraz z Tomaszem Niebylskim przyjął zaproszenie do kolejnego odcinka programu CIONET Roadmap 2021, przyznaje, że w trakcie niespełna rocznego kierowania spółką poczynił kilka rynkowych obserwacji.

Chodzi nie tyle o sytuację pandemiczną i to, że wiele biznesów zostało w związku z tym poważnie dotkniętych przez lockdown gospodarki i związane z nim ograniczenia, co o podejście do kupowania informatyki i zarządzania nią. Coraz chętniej ciężar wydatków przenoszony jest z modelu CAPEX na OPEX, co pozwala powiększyć „bazę kapitału obrotowego” – bufor bezpieczeństwa w warunkach ograniczeń łańcuchów dostaw.

W ub. roku można było zaobserwować szczególny wzrost zainteresowania rozwiązaniami z takich obszarów jak cyfrowy łańcuch dostaw – zarządzanie magazynem, transportem, kwestie logistyczne – oraz zarządzanie relacjami z klientem (wiele organizacji musiało też zredefiniować sposób kontaktu z klientami, by zrozumieć, jak klienci, którzy w nowej rzeczywistości przeszli do online’u, podejmują decyzje zakupowe).

Czas pokazał, że firmy, które zwróciły się w stronę narzędzi cyfrowych, lepiej zdały ten egzamin.

Nowa oferta

Duschek ledwie w maju 2020 r. objął stery polskiego oddziału SAP, a już ma na koncie niemały sukces – pochwalił się najlepszym pod względem wyników finansowych czwartym kwartałem w ponad 25-letniej obecności firmy na polskim rynku. Zastrzega jednak, że prawdziwe zadanie dopiero przed firmą – przekonać rynek do korzyści płynących z programu RISE with SAP.

RISE with SAP to ogłoszona pod koniec stycznia br. nowa oferta komercyjna SAP. W ramach jednego kontraktu w stałej cenie nabywca może korzystać w chmurze z najważniejszych aplikacji firmy, jak choćby S/4HANA, obudowanych dodatkowo w rozwiązania Business Process Intelligence. Wybór dostawcy chmurowego, w którego infrastrukturze ma działać rozwiązanie, należy do klienta.

 

„Nasze portfolio rozwija się w kierunku chmury i to nasz główny kierunek. Chcemy być firmą chmurową i robimy wszystko, by to osiągnąć” – zapewniał Tomasz Niebylski.

Nowa strategia

Warto wspomnieć, że większy nacisk na ofertę chmurową zapowiadał już w październiku 2020 r. Christian Klein, CEO SAP. Nowa strategia firmy przewiduje, że do 2025 r. łączne przychody firmy ze sprzedaży usług cloud wyniosą 22 mld euro.

W wymiarze rozwiązań informatycznych SAP (wraz z resztą rynku dostawców) był gotów odpowiadać na zadawane przez klientów pytanie: „Co?” – mówi Niebylski. Tyle że kupujący informatykę coraz częściej zadają pytanie: „Jak?”

Obrazuje to współpraca z firmą Amica (notabene to jeden z pierwszych klientów SAP w Polsce: związki firm sięgają 1995 r.). Producent AGD w ramach zainicjowanego w ub. roku programu transformacji cyfrowej skorzystał z pomocy SAP m.in. w przeprojektowaniu procesów produkcji, usług, sprzedaży i back office. „Wypracowaliśmy wysokopoziomową architekturę wsparcia transformacji i uzupełniliśmy ją o konkretne rozwiązania. Nie rozmawiamy o technologiach czy rozwiązaniach, tylko o rezultatach. Amica była zainteresowana efektem końcowym, a nie technologią, stojącą za tym wynikiem” – wspomina Niebylski.

W latach prosperity wysoki popyt na innowacje wydaje się czymś naturalnym. Ale to w czasach kryzysu, tak jak w ub. roku, czy wcześniej w latach 2007-2008 albo 2001-2002 klienci potrzebują zasadniczej zmiany w podejściu do IT. W podobny fundamentalny sposób przekształcają swoje procesy biznesowe – ocenia Thomas Duschek.

„Miarą naszego sukcesu jest powodzenie naszych klientów. A naszych klientów czeka świetlana przyszłość” – zapowiada szef SAP Polska.

 


CIONET Roadmap 2021,Thomas Duschek i Tomasz Niebylski (SAP Polska) - zobacz wideo:

Posted in:CIONET Poland

You May Also Like

These Stories on CIONET Poland

Subscribe by Email

No Comments Yet

Let us know what you think