Join us
Login

Pure Storage: nie mamy ukrytych kosztów

Published by Ludwik Krakowiak
February 03, 2021 @ 5:11 PM

  • Jesteśmy firmą software’ową, ale najlepiej ze wszystkich potrafimy obsługiwać hardware – mówi Maciej Bocian, Country Manager firmy Pure Storage w Polsce i regionie CEE.
  • Dostawca wyspecjalizowany w macierzach All-flash chce w 2021 r. mocniej zaznaczyć obecność w sektorze publicznym, gdzie liczy na dostęp do dużych i ambitnych projektów.

Czy specjalizacja w jednej kategorii rozwiązań nie przeszkadza w rozwoju biznesu? Z tego, co mówi Maciej Bocian, którego gościliśmy w najnowszym paśmie wywiadów na żywo, CIONET Roadmap 2021 – łatwo nie jest, szczególnie że oferta konkurencji jest przekrojowa. Rywale sprzedają serwery, pamięci masowe różnych typów, rozwiązania konwergentne, podczas gdy Pure Storage skupia się wyłącznie na macierzach flash.

Jednak wyniki firmy mówią same za siebie. „Znowu urośliśmy o 100% rok do roku” – zapewnia Maciej Bocian. Firma, która startowała w Polsce w 2017 r. z zerową bazą klientów, obecnie ma już ponad stu kontrahentów. Są wśród nich m.in. Narodowy Bank Polski i Urząd Dozoru Technicznego.

 

Mniejsze portfolio firma nadrabia zawieraniem partnerstw – przykładowo, w zakresie rozwiązań do backupu współpracuje z Veeam i Commvault, a w obszarze infrastruktury konwergentnej – z Cisco.

Na początku było X

W ofercie Pure Storage funkcjonują trzy główne linie produktowe – FlashArray//X, FlashArray//C i FlashBlade. Niezależnie od serii wszystkie produkty są budowane wyłącznie na bazie modułów NVMe – technologia zapewnia mniejsze opóźnienia i większe przepustowości. Co ważne, firma samodzielnie produkuje kontrolery macierzy. Pozwala to uzyskać lepszy wgląd w procesy zachodzące w systemach i zapewnia wyższy poziom wsparcia i obsługi.

Urządzenia FlashArray//C charakteryzują się obecnością technologii QuadLevel Cell, która umożliwia zapisanie w jednej komórce pamięci nie jednego, a czterech bitów informacji. Ponieważ jednak pamięć flash ma określony cykl życia, powstaje pytanie, czy zwiększanie gęstości pamięci w macierzach nie prowadzi do skrócenia żywotności.

Jak tłumaczy Maciej Bocian, problem rozwiązano minimalizując ilość procesów zapisu w komórkach flashowych, co zresztą zastosowano wcześniej w macierzach z serii X. Dane zapisywane są w blokach – najpierw zbierane w pamięci NVRAM i przenoszone na macierz po zapełnieniu bloku. Ponadto w urządzeniach na stałe włączone są mechanizmy kompresji i deduplikacji.

Specyfikacja macierzy FlashArray//C czyni z nich urządzenia przydatne w backupie, a nawet archiwizacji. Dzięki wykorzystaniu technologii QLC jesteśmy w stanie uzyskać poziom TCO równy macierzom talerzowym – zapewnia przedstawiciel Pure Storage w Polsce.

 

Maciej Bocian przekonuje, że macierz Pure można zainstalować i skonfigurować w ciągu 30 minut. Jeżeli doliczyć montaż w szafie rack w pełni funkcjonalne środowisko storage jest gotowe w ciągu niespełna godziny. Upgrade macierzy do nowszych wersji odbywa się bez okien serwisowych, klienci otrzymują dostęp do nowych funkcji w ramach systemu, który już posiadają, bezprzerwowo i bez konieczności migracji danych – wystarczy wymiana kontrolera macierzy.

Co w planach

Tomasz Bitner, prowadzący odcinek CIONET Roadmap 2021 z Pure Storage, zauważył że firma o wąskiej specjalizacji, taka jak Pure Storage, musi stale zaskakiwać. Czym zatem chce zaskoczyć spółka w tym roku?

Pod względem rozwiązań technicznych Maciej Bocian zaakcentował rozwój rodziny macierzy FlashBlade, dedykowanej do rozwiązań sztucznej inteligencji, w kierunku lepszej współpracy z algorytmami SI i uczenia maszynowego. A nie każdy tradycyjny storage poradzi sobie w takich zadaniach, bo wymagają one sprawnego zarządzania mnóstwem zachodzących równocześnie procesów – zapisu, porządkowania, strukturyzacji, odczytu i analizy danych.

W zakresie oferty produktowej firma chce udostępnić natywną pamięć chmurową przeznaczoną do instancji Microsoft Azure. Podobne rozwiązanie, tyle że dla Amazon Web Services, już ma – CloudBlock Store.

Pure Storage będzie też chciało zacieśnić współpracę z organizacjami sektora publicznego, gdzie liczy na udział w dużych projektach.


CIONET Roadmap 2021, Maciej Bocian (Pure Storage) - zobacz wideo:

Posted in:CIONET Poland

You May Also Like

These Stories on CIONET Poland

Subscribe by Email

No Comments Yet

Let us know what you think