Join us
Login

Linux Polska: informatyczny patriotyzm

Published by Ludwik Krakowiak
February 12, 2021 @ 1:28 PM

  • Dobrze byłoby, gdyby potrzeby informatyczne lokalnych, polskich przedsiębiorców zaspokajali lokalni, polscy dostawcy – powiedział Tomasz Dziedzic, Chief Technology Officer firmy Linux Polska, w programie CIONET Roadmap 2021.
  • W tym roku, ze względu na inwestycje Google’a i Microsoftu w infrastrukturę w Polsce należy spodziewać się wzrostu wykorzystania usług chmury publicznej. Linux Polska już przygotowuje się na to kompetencyjnie – zapowiedział w rozmowie z Krzysztofem Frydrychowiczem.

Linux Polska świadczy usługi doradcze, wsparcia technicznego, usług zarządzanych i rozwoju aplikacji open source. Działa w sektorach, które można określić mianem „informatycznego sweet spotu”: finansowym, telekomunikacyjnym i administracji publicznej. Zatrudnia dziś ok. 70 osób.

Jak to się stało, że firma – chociaż ma go w nazwie – z tradycyjnym Linuksem, rozumianym na przykład jako dystrybucja systemu operacyjnego, niewiele ma wspólnego?

Kilkanaście lat temu podstawą funkcjonowania w biznesie było oprogramowanie komercyjne, o zamkniętym kodzie, a produkty open source w poważnych zastosowaniach nie były jeszcze tak popularne. Linux Polska wkroczył na ten rynek niejako z misją ewangelizacji przedsiębiorstw w zakresie zastosowań open source i płynących z tego korzyści– wspomina Tomasz Dziedzic.

Świat się zmienił, a open source stało się na tyle powszechne, że jest dziś źródłem pierwszego wyboru dla pozyskiwania oprogramowania.

„Zostaliśmy z tradycyjną nazwą, ale nasze oblicze się zmieniło – podążyliśmy za rynkiem i zmieniającymi się potrzebami naszych klientów. Dziś oferujemy głównie usługi eksperckie i doradztwo w zakresie automatyzacji, unowocześniania infrastruktury i procesów IT w takich obszarach jak chmura, konteneryzacja i procesy CI/CD” – wyjaśnia.

 

I dodaje, że wśród klientów Linux Polska praktycznie nie ma organizacji, które nie pytają o technologie open source lub nie miały wcześniej z nimi do czynienia.

Potrzeba standardów

Chociaż trudno dziś sobie wyobrazić nowoczesną firmę, która nie ma open source’a w swoim stosie technologicznym, może powstawać wrażenie, że rozwiązania te wchodzą do obszaru enterprise w sposób nieskoordynowany. Czy jest tu jakaś szansa na standaryzację? Jaką rolę ma tu do odegrania Linux Polska?

Jak mówi Tomasz Dziedzic, eksploatowane biznesowo oprogramowanie powinno mieć te same cechy bez względu na pochodzenie. Wdrażając dane oprogramowanie – niezależnie czy jest otwarte czy zamknięte – należy zastanowić się, jaka jest zdolność dostawcy do obsłużenia naszych potrzeb i zrealizowania gwarancji przewidzianych w kontrakcie. W wypadku open source sprawa się komplikuje, bo niejako sami stajemy się dla siebie dostawcami, a jego kluczowa zaleta, czyli niska bariera pozyskania, staje się problemem.

Dodatkowo decyzje o stosowaniu open source bywają czasem podejmowane oddolnie, autonomicznie w zespołach developerskich, gdzie nie zawsze brane są pod uwagę potrzeby całej firmy tylko doraźne zapotrzebowanie zespołu (dotyczy to przede wszystkim organizacji o nieuporządkowanym procesie decyzyjnym w kwestii rozwiązań IT).

Dlatego Linux Polska rozważał takie inicjatywy jak zestaw standardów w zakresie zarządzania oprogramowaniem na poziomie menedżerskim czy zarządzaniem źródłami pozyskiwania oprogramowania – mówi Tomasz Dziedzic.

Firmom przydałyby się narzędzia lub usługi na wzór ubezpieczeniowej likwidacji szkód. W kontekście informatycznym może brzmi to nieco abstrakcyjnie, ale sprowadza się w istocie do doradztwa w zakresie naprawy i usuwania błędów czy awarii.

 

Open source dla każdego

Dziedzic, poproszony o wskazanie czynników stymulujących rozwój otwartego oprogramowania, wymienia chmurę publiczną. Przekonuje, że bez dorobku open source osiągnięcia operatorów chmurowych nie byłyby w ogóle możliwe.

I chociaż projekty open source nastawione są na rozwój oprogramowania, a nie na jego komercjalizację czy uzdatnienie do zastosowań enterprise, „nie przeszkodziło” to niektórym firmom osiągnąć miliardowych kapitalizacji w oparciu o ofertę open source’ową. Są to jednak rzadkie przypadki. Zdaniem Tomasza Dziedzica odsetek oprogramowania, za który odprowadzana jest opłata dla twórcy w całej konsumpcji open source jest relatywnie nieduży.

Ważniejszy jest inny trend – firmy historycznie znane z produkcji oprogramowania zamkniętego zaczęły aktywnie wykorzystywać open source w swoich produktach albo wręcz oferować takie rozwiązania.

 

Mogą istnieć różnice w modelach operacyjnych – jedne firmy traktują open source jako rozszerzenie marketingu produktowego (wczesne testowanie produktów), inne podchodzą bardziej kompleksowo. Ale wspólnym elementem jest to, że open source używają dziś wszyscy.


CIONET Roadmap 2021, Tomasz Dziedzic (Linux Polska) - zobacz wideo:

Posted in:CIONET Poland

You May Also Like

These Stories on CIONET Poland

Subscribe by Email

No Comments Yet

Let us know what you think