Join us
Login

Cisco: cztery filary strategii

Published by Grzegorz Kubera
February 05, 2021 @ 4:48 PM

  • Cisco Poland po raz trzeci z rzędu zostało najlepszym pracodawcą w Polsce w kategorii firm zatrudniających ponad 500 osób.
  • Na 2021 firma planuje realizację strategii pod hasłem Secure, Connect, Automate, która przede wszystkim skupia się na chmurze.
  • Firma ma rozwiązania zabezpieczające dla każdego obszaru IT, włącznie ze środowiskami chmurowymi i IoT.

Z raportu Gumtree.pl „Rynek pracy zdalnej” wynika, że w kwietniu ub.r. na pracę zdalną w Polsce przeszło, przynajmniej częściowo, ponad 75% pracowników umysłowych. Przed pandemią było to zaledwie 12%. Przemyslaw Kania, Managing Director w Cisco Poland, tłumaczy że było to nie lada wyzwanie, bo nagle okazało się, że wiele firm ma potrzebę przejścia na home office i musi wdrożyć odpowiednie rozwiązania.

„Jako vendor, który odpowiada za łączność, byliśmy tutaj na pierwszej linii” — zauważył Przemyslaw Kania w rozmowie z Bartoszem Górczyńskim, w ramach kolejnego odcinka CIONET Roadmap 2021. I dodał: „Mogliśmy zobaczyć, jak dobrze klienci radzą sobie z przesiadką na pracę zdalną”.

Dla Cisco, choć może się to wydawać bardzo proste, przejście na home office również wiązało się z wyzwaniami. Przemyslaw Kania podał za przykład krakowskie centrum kompetencyjne Cisco, które zatrudnia ok. 2000 osób. „To na ogół inżynierowie, którzy na co dzień pracowali w środowisku labu i często wymieniali się poglądami ze współpracownikami” — mówił, tłumacząc że dla specjalistów Cisco odnalezienie się w nowej normalności i pracy zdalnej wcale nie było tak proste i oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Ostatecznie jednak Cisco świetnie sprostało wyzwaniom ubiegłego roku, bo już po raz trzeci z rzędu jest najlepszym miejscem do pracy w Polsce. Firma zajęła kolejny raz pierwsze miejsce w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 500 osób. Ponadto Przemyslaw Kania podkreślił, że centrum kompetencyjne Cisco doskonale się rozwija i obecnie poszukuje 150 nowych pracowników. „Jesteśmy z tego bardzo dumni i zadowoleni” — mówił. A jakie są plany firmy na 2021 r.?

Chmura w centrum zainteresowania

W ramach strategii Connect, Secure, Automate, firma planuje prowadzić szeroko zakrojone działania w czterech obszarach:

  1. Inteligentne i bezpieczne sieci
  2. Tworzenie rozwiązań z zakresu optymalizacji dostarczania i działania aplikacji
  3. Bezpieczeństwo end-to-end
  4. Rozwiązania automatyzujące, podnoszące wzrost produktywności pracowników w nowych warunkach pracy, w tym pracy zdalnej i hybrydowej
Przemyslaw Kania tłumaczył, że obecnie sposób, w jaki buduje i wykorzystuje się aplikacje, przechodzi duże zmiany. „To już nie tylko wspomaganie biznesu, ale biznes sam w sobie” — mówił o roli aplikacji biznesowych. Choć Cisco nie kojarzy się z aplikacjami, bo nie jest ich twórcą, jest to jednak firma, która ma inne i równie ważne usługi.


W portfolio Cisco znajdziemy bowiem wszystkie możliwe narzędzia potrzebne do tego, aby śledzić działanie aplikacji biznesowych i ich otoczenia. „Chodzi tu o wszystkie workloady, kontenery, mikroserwisy, maszyny wirtualne, serwery, bazy danych i inne elementy składające się na infrastrukturę, która finalnie pozwala użytkownikowi końcowemu na korzystanie z danej aplikacji” — tłumaczył Artur Czerwiński, CTO w Cisco Poland.

Cisco coraz bardziej stawia na rozwój Full Stack Observability, czyli różnych narzędzi i usług, umożliwiających kompleksowe śledzenie działania aplikacji, włącznie z podglądem, jak ich działanie wpływa na przychody danej organizacji. „Rozwiązania te potrafią precyzyjnie pokazać osobom, które odpowiadają za utrzymanie danej aplikacji, w którym miejscu mogą pojawić się kłopoty i z czego wynikają” — mówił Artur Czerwiński.

Biorąc pod uwagę, że tak dużo firm stawia obecnie na chmurę i transformację cyfrową, platforma Cisco jest zdecydowanie bardzo potrzebna i przydatna. Potrafi nawet pokazać, w którym miejscu kodu występują elementy mogące powodować problemy z wydajnością działania aplikacji, co z pewności doceni wielu developerów. Co więcej, niektóre zadania platforma może realizować automatycznie, samodzielnie wprowadzając stosowne optymalizacje.

Największym wyróżnikiem platformy Cisco jest jednak to, że daje możliwość obserwowania aplikacji działającej w środowisku poza naszą firmą. Możemy więc zyskać świetne możliwości monitoringu, analizy i optymalizacji, nawet jeśli nie opieramy się na własnej infrastrukturze IT.

 

Cisco edukuje specjalistów

Dodatkowo Cisco Poland już od 20 lat prowadzi program edukacyjny Cisco Networking Academy. Jak zauważył Artur Czerwiński, ma on już ponad 250 tys. absolwentów i tylko w zeszłym roku zgromadził ok. 50 tys. uczestników. „Jesteśmy numerem jedne w krajach w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o tego typu działania edukacyjne” — powiedział. Cisco ma już w Polsce 450 aktywnie działających akademii i 700 instruktorów. Szkolenia dotyczą różnej tematyki - od cyberbezpieczeństwa, przez Internet rzeczy, po programowanie.

Na koniec firmie należą się pochwały za działanie w ramach CSR (corporate social responsibility), czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. W ramach inicjatywy Webex for Teachers ok. 500 wolontariuszy starało się przeszkolić tak dużą liczbę nauczycieli szkół, jak to tylko możliwe. Wszystko po to, aby mogli oni prowadzić zajęcia zdalnie i sprawnie posługiwać się narzędziami technologicznymi. „Dodatkowo uruchomiliśmy tzw. ostry dyżur, gdzie w ramach sesji Q&A można zadawać dodatkowe pytania i uzyskiwać odpowiedzi od specjalistów Cisco” — dodał Artur Czerwiński. Jak więc widać nie tylko rozwój biznesu, ale też inicjatywy tego rodzaju sprawiają, że Cisco Poland zasługuje na tytuł najlepszego pracodawcy roku.


CIONET Roadmap 2021, Artur Czerwiński i Przemysław Kania (Cisco Poland) - zobacz wideo:

 

Posted in:CIONET Poland

You May Also Like

These Stories on CIONET Poland

Subscribe by Email

No Comments Yet

Let us know what you think