Join us
Login

Biznes przyspieszy w chmurze

Published by Wanda Żółcińska
March 23, 2020 @ 8:12 PM

Byliśmy, słuchaliśmy i oto nasze krótkie podsumowanie z Google Cloud Day Warsaw!

Google Cloud Poland Conference, z oczywistych względów, w tym roku miała swoją pierwszą cyfrową edycję. Jak podkreślała Magdalena Dziewguć, Territory Manager Google Cloud, CEE West, Google chce być partnerem procesu wprowadzania cyfrowej transformacji w organizacjach, proponując 3 obszary strategii: infrastruktura, platforma gotowych rozwiązań oraz platforma specyficznych rozwiązań dla poszczególnych branż.

Chmura pozwala na demokratyzację technologii, a ten proces wspiera fakt, że w Warszawie powstaje nowy region Google Cloud, pierwszy region chmury publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Partnerem jest Operator Chmury Krajowej – to pomoże przyspieszyć adopcję chmury w Polsce.

Podczas wirtualnej konferencji, w części poświęconej strategii biznesowej, w rozmowie z Magdaleną Dziewguć, swoimi doświadczeniami związanymi z chmurą podzielili się z nami m.in. Jarosław Mastalerz, CEO, mVentures, wcześniej COO mBank i Adam Marciniak, CIO, VP, PKO Bank Polski.

Tego typu rozmowę warto zacząć od zdefiniowania pojęcia cyfrowej transformacji. Jarosław Mastalerz jest zwolennikiem podziału CT na obszary:

- transakcje, prowadzone jak interakcje z klientami – przez internet, mobilnie, przez ekosystem smartfonowy.
- w jaki sposób pracujemy razem – praca zdalna, czy mamy już narzędzia cyfrowe.
- jak wytwarzamy nasz produkt  i usługę – czy cyfrowo czy analogowo?

W Polsce bankowość jest bardzo nowoczesna, ale struktura kosztów w bankach wciąż odzwierciedla analogowe podejście – 70% to koszty zatrudnienia ludzi. Tu nie widać cyfrowej transformacji.

Wniosek: CT rozwija się nieproporcjonalnie – łatwiej ją zaakceptować na styku z klientem, a trudniej wewnątrz organizacji.

Możliwości transformacji są różne w zależności od miejsca, z którego startujemy. Chmura to ogromny potencjał – to łączenie gigantycznej ilości elementów, „klocków”, które w tej chmurze już są. Dzięki temu można zdecydowanie przyspieszyć tworzenie nowego rozwiązania, nie trzeba pisać go od zera.

Według Adama Marciniaka, cyfrowa transformacja zmienia sposób myślenia, podejście do rozwijania organizacji, jej funkcjonowania, zmusza do koncentrowania się na kliencie.

Największym wyzwaniem jest zdobycie kompetencji i wiedzy, żeby „montażyści” elementów z chmury wiedzieli, co robić. Aby wykorzystać wartość, którą może przynieść chmura, trzeba podnieść kompetencje ludzi.

Konieczny jest proces edukacji. Kompetencje technologiczne nie są porównywalne z żadnymi innymi - programista czy architekt o bardzo wysokich kompetencjach może przynieść firmie wartość nawet 1000 razy wyższą niż ktoś o przeciętnych umiejętnościach.

Wniosek: Wiedza to gamechanger w obszarze technologii.

Do tej pory regulacje były największym problemem dla wielu firm, ale regulator zmienił nastawienie, a Operator Chmury Krajowej otwiera dla adopcji cloudu w Polsce zupełnie nowy etap. Pozwoli wykorzystać szansę i przeskoczyć na wyższy poziom dojrzałości biznesowej i technologicznej.

Wniosek: Musimy działać i wykorzystywać środowisko operacyjne. Zawsze maksymalnie wykorzystać szansę, którą mamy.  Środowisko chmurowe to więcej niż architektura usługi, to też stan umysłu i podejście do pracy i korzystania z rozwiązań.

Posted in:CIONET Poland

You May Also Like

These Stories on CIONET Poland

Subscribe by Email

No Comments Yet

Let us know what you think