Join us
Login

BCG: jesteśmy sojusznikiem CIO

Published by Ludwik Krakowiak
February 22, 2021 @ 1:46 PM

  • Gdy CIO widzi biznesowe benefity zmiany technologicznej, którą chciałby wprowadzić, ale napotyka opór i niezrozumienie ze strony zarządu czy innych działów, wtedy wkraczamy my – mówi Przemysław Poppe, dyrektor w firmie doradczej BCG.
  • Rekomendujemy te rozwiązania i tych dostawców, które są optymalne dla danego klienta w kontekście konkretnej obranej strategii – dodaje Łukasz Margański, dyrektor zarządzający firmy doradczej BCG Platinion w obszarze CEE.
  • Obaj panowie byli gości Krzysztofa Frydrychowicza w ostatnim odcinku cyklu CIONE Roadmap 2021.

BCG Platinion to najmłodszy członek rodziny partnerów społeczności CIONET Polska. Firma świadczy usługi w zakresie doradztwa strategicznego. Z uwagi na złożoność współczesnego otoczenia biznesowo-technologicznego w strukturze firmy funkcjonują wyodrębnione podmioty o wyspecjalizowanych profilach. BCG Gamma to specjaliści od analityki danych, Digital Ventures zajmuje się budową od podstaw nowych cyfrowych biznesów, a w kompetencji Platinion należy doradztwo strategiczne w obszarze technologii i zarządzanie wdrożeniami.

Przedstawicieli BCG w Polsce gościliśmy w programie CIONET Roadmap 19 lutego. Traf chciał, że na ten dzień przypadła druga rocznica objęcia przez Łukasza Margańskiego posady dyrektora zarządzającego BCG Platinion – marka funkcjonuje globalnie od ponad 20 lat, ale w Polsce dopiero od dwóch.

Mimo krótkiego stażu nad Wisłą BCG Platinion radzi sobie na rynku całkiem nieźle, czego oznaką jest m.in. dynamicznie rozwijający się zespół warszawskiego biura firmy, liczący już kilkudziesięciu pracowników. Firmie udało się też pozyskać kilkudziesięciu partnerów, co pokazuje, że na rynku jest zapotrzebowanie na tego typu usługi.

„Działamy klientocentrycznie”

Firma kładzie nacisk na wdrażanie krytycznych dla biznesu zmian w infrastrukturze informatycznej i obszarze rozwiązań cyfrowych oraz doradztwo w tym zakresie. Spektrum tematów obejmuje m.in. strategie IT, architekturę IT i jej modernizację, transformację cyfrową i cyberbezpieczeństwo. Łukasz Margański zaznacza przy tym, by nie próbować szukać na siłę granicy kompetencyjnej między „dużym” Boston Consulting Group a BCG Platinion. Cyfryzacja spowodowała, że podział na biznes i IT jest sztuczny, dlatego zdecydowana większość projektów i tak realizowana jest wspólnie.

BCG działa w centrum procesów wdrożeniowych, godząc czasem interesy czterech sił – dostawcy technologii, integratora, działu biznesowego organizacji i jej zarządu.

„Nie jesteśmy integratorem i nie konkurujemy z integratorami, nasze podejście do projektu polega na działaniu w najlepszym interesie klienta” – zapewnia Przemysław Poppe.

 

Gość 17. odcinka CIONET Roadmap podkreśla, jak ważna w tym kontekście jest niezależność BCG jako firmy doradczej. Spółka utrzymuje nie tyle partnerstwa z producentami rozwiązań, co relacje: nie próbuje „sprzedawać” konkretnych rozwiązań, ale oferuje rekomendacje, dopasowane do specyfiki klienta.

Osiągnięcia i plany

W 2020 r. temat chmury obliczeniowej był, jak to ujął Przemysław Poppe, „wałkowany” na wszystkie możliwe sposoby. BCG wspierało – i nadal zamierza wspierać – klientów w zakresie optymalnego wdrożenia technologii chmurowych z uwzględnieniem takich czynników jak bezpieczeństwo i zarządzaniem ryzykiem.

Przykładowo, w ubiegłym roku, gdy kierunki zmian wytyczała pandemia, BCG realizowało projekty wdrożeń środowisk chmurowych i doradztwa w zakresie „strategii wejścia”. Uczestniczyło też w szeroko pojętych inicjatywach transformacji cyfrowej, związanych z wdrożeniem metodyk zwinnych i DevOps, jak też w projektach due diligence, związanych z planowanymi przejęciami i fuzjami, szczególnie w sektorze finansowym.

To skomplikowane projekty, trwające nawet kilkanaście miesięcy – przypomina Łukasz Margański. Takich konsolidacji będzie jeszcze sporo – wszystko przez COVID-19. Jedne przedsiębiorstwa ucierpiały w pandemii mniej, inne – bardziej. Te ostatnie niekiedy były zmuszone do sprzedaży swoich biznesów w regionie CEE, inne korzystały z okazji i wzmacniały swoją pozycję w drodze akwizycji.

Dodatkowo „mocy” nabiera temat rozwiązań Business Intelligence. Dziś wygrywają organizacje data-driven, które potrafią korzystać z danych, czy to w obszarze sprzedaży, e-commerce, czy utrzymania ruchu – wskazuje Poppe. „Widzimy ogromne zainteresowanie ze strony klientów i będziemy się na tym koncentrować” – zapowiada.

Wyższy poziom zwinności

BCG świadcząc usługi konsultingowe posiłkuje się wypracowanym przez siebie frameworkiem Data & Digital Platform. Przewiduje on restrukturyzację organizacji w zakresie używanego przez nią stosu technologicznego poprzez analizę konkretnych przypadków. Zgodnie z podejściem „use-case approach” nie należy koncentrować się na pełnozakresowej implementacji rozwiązania – która nawet z użyciem metod zwinnych może potrwać całe miesiące – ale rozwiązywać po kolei problem po problemie, zaczynając od tych krytycznych, powodujących największe straty. Doświadczenia BCG wskazują, że można w ten sposób wdrażać nawet duże rozwiązania największych dostawców.

W ub. roku BCG przeprowadziło badanie wśród kilkuset członków zarządów organizacji z całego świata, jak przebiegają w nich procesy transformacji cyfrowej. Aż 80% ankietowanych zadeklarowało zamiar przyśpieszenia takich projektów w 2021 r. Z drugiej strony z udzielonych przez nich odpowiedzi wynika, że tylko 30% podobnych projektów kończy się sukcesem.
 
Co ma zrobić firma, by zwiększyć szanse powodzenia? Przede wszystkim – określić wizję, gdzie chce się znaleźć po transformacji. Jasny cel i kryteria to najważniejszy z elementów skutecznej zmiany. Kluczowe jest też zaangażowanie najwyższego kierownictwa w cyfryzację. Transformacja nie uda się bez zmiany myślenia (mindsetu) i kultury organizacji, obejmującej adaptację metodyk zwinnych oraz… przyzwolenie na porażki. Testy posuwają transformację naprzód, nawet jeżeli nie zakończą się produkcyjnym wdrożeniem danego rozwiązania.


BCG grafika


CIONET Roadmap 2021, Łukasz Margański (BCG Platinion) oraz Przemysław Poppe (Boston Consulting Group) - zobacz wideo:

Posted in:CIONET Poland

You May Also Like

These Stories on CIONET Poland

Subscribe by Email

No Comments Yet

Let us know what you think